Chystáte sa podnikať? Tak potom je tento článok presne pre vás

Ak ste sa rozhodli podnikať, iste ste už okrem predmetu podnikania zvažovali aj výber vhodnej právnej formy. V nasledujúcom článku si krátko zhrnieme výhody a nevýhody najčastejším foriem podnikania na Slovensku. A poradíme vám tiež, na koho sa obrátiť, ak chcete hneď na začiatku ušetriť.

Chystáte sa podnikať? Tak potom je tento článok presne pre vás
Chystáte sa podnikať? Tak potom je tento článok presne pre vás (Foto: unsplash.com)

Živnosť alebo s.r.o.

Najčastejšími formami podnikania na Slovensku sú živnosť a s.r.o. O vhodnosti jednej alebo druhej práve pre vás rozhoduje viacero faktorov. Pri odpovedi na otázku: Živnosť alebo s.r.o.? by ste mali zvážiť ich základné rozdiely:

1. Čas a financie potrebné na založenie

Ak potrebujete začať podnikať čo najskôr, výhodnejšia bude pre vás živnosť. Jej založenie trvá kratšie. Okrem toho ušetríte aj na súvisiacich poplatkoch.

2. Ručenie majetkom

V tomto bode sa dostáva do výhody s.r.o. Zatiaľ čo živnostník ručí za záväzky z podnikateľskej činnosti celým majetkom, za záväzky s.r.o. ručí celým majetkom len samotná spoločnosť. Spoločníci ručia len do výšky nesplateného vkladu základného imania.

3. Odvodové zaťaženie

Živnostník je povinný platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Do Sociálnej poisťovne ich v prvom roku platiť nemusí. Po dosiahnutí stanovenej hranice príjmu ich platí až od nasledovného roka. V tomto bode je však napriek tomu výhodnejšia s.r.o., ktorá platí odvody len v tom prípade, že má zamestnancov. Alebo, ak si konateľ vypláca odmenu za prácu.

4. Vedenie účtovníctva

Čo sa týka vedenia účtovníctva, jednoznačne vyhráva živnosť. Zatiaľ čo s.r.o. je zo zákona povinná viesť podvojné účtovníctvo, živnostník má na výber. Môže viesť daňovú evidenciu, jednoduché alebo podvojné účtovníctvo.

5. Prístup k finančným prostriedkom

Ak ste sa ešte stále nerozhodli, či potrebujete živnosť alebo s.r.o., možno vám pri rozhodovaní pomôže posledný bod nášho porovnania. Živnostník si môže vyplácať zisk kedykoľvek z dosiahnutých príjmov. Naproti tomu získava spoločník s.r.o. prístup k podielu na zisku až po skončení aktuálneho účtovného obdobia.

Zakladanie spoločnosti

Ak by pre vás v mnohých bodoch nášho porovnania bola výhodnejšia s.r.o., ale odrádza vás zložitosť jej založenia, odporúčame vám využiť služby externej firmy. Nové zakladanie spoločnosti vďaka tomu prebehne bez problémov a rýchlo. Profesionálna spoločnosť, ktorá sa tejto činnosti venuje, sa postará o prípravu potrebných dokumentov a vybaví za vás všetko na úradoch. Vďaka elektronickému podávaniu ušetríte aj financie. Poplatok za zakladanie spoločnosti externou firmou býva totiž nižší než suma poplatkov, ktoré by ste zaplatili, ak by ste spoločnosť zakladali sami. Okrem toho ušetríte čas a nebudete si musieť naštudovať všetky súvisiace predpisy.

Text:PR