Finax je investičná spoločnosť, ktorá svoju činnosť na Slovensku začala iba pred pár rokmi – v roku 2017. Ide o plne regulovaný finančný subjekt, ktorý spadá pod dohľad NBS a svoju činnosť vykonáva v medziach zákona. Oplatí sa však doňho investovať?
Portfólium na mieru
Spoločnosť Finax prišla na slovenský trh s relatívne novým konceptom pasívneho investovania, ktorý dotvára aktívny rebalansing. Ide o nástroj, ktorým sa znižuje riziko investícií. Pasívne investovanie vo Finaxe zabezpečuje 10 vybraných ETF fondov (z anglického exchange-traded fund – fond obchodovaný na burze), rôznych tried, ako napríklad dlhopisové alebo akciové. Klientom poskytujú širokú diverzifikáciu portfólia naprieč rôznymi odvetviami ekonomiky z rôznych kútov sveta. Podľa doby a účelu investície sa skladba portfólií klientov líši. V tomto ohľade platí jednoduché a logické pravidlo, že sa s narastajúcou dĺžkou investičného horizontu a nižšou averziou klienta k riziku zastúpenie akciových ETF v portfóliu zvyšuje a naopak dlhopisových ETF ubúda.
Štartovných 500 eur
Poplatky za správu investícii môžu byť pre začínajúceho investora odradením. Z toho dôvodu prišiel Finax s „večnou zľavou“, ktorá poskytne každému novému klientovi po aktivácii účtu 500 eur riadených doživotne bez poplatku. Okrem tejto doživotnej „zľavy“ poskytuje Finax aj dlhodobú akciu – za každé odporúčanie dostanete 1000 eur spravovaných zadarmo pre vás a pre vášho známeho. Táto ponuka je platná 3 roky odo dňa vkladu vášho priateľa. Výhodou je aj to, že oproti klasickým fondom máte cca o 4 % vyšší ročný výnos. Účet si vo Finaxe môžete založiť aj online a vklady a výbery sú výrazne flexibilné. Samozrejme, aj tento finančný subjekt už má svoju appku, ktorou si viete zjednodušene viesť a kontrolovať svoj účet.
Aktívni verzus pasívni
Finax má určite aj svoje nevýhody. Napríklad spomínané portfólium môžete bezplatne meniť len raz ročne, takže ak nenájdete rýchlo to pravé, prerobíte. Tiež tu chýba fáza pre stabilizáciu. Viac sa dozviete, ak si pozriete aj iné Finax recenzie a výhody. Pasívne investovanie je síce na Slovensku pomerne nový koncept, no v iných krajinách už dlho slávi úspech. Tento typ investovania sa totiž snaží trh nasledovať a rozkladá ho. Sú tak pri ňom omnoho vyššie šance naplniť cieľ, ktorý máte, ako pri aktívnom investovaní. Nakupujete pri ňom totiž akcie všetkých firiem na trhu, nielen konkrétne cenné papiere. Pri pasívnom investovaní vám tak vznikajú menšie náklady vďaka nižšiemu počtu transakcií a tiež nižším poplatkom, čím vznikajú aj vyššie výnosy. Tak čo, dáte sa na pasívne investovanie aj vy?