Spánok nie je strata času! Už 15 minút spánku pomôže produktivite

Pravdepodobne ste si všimli, že počas dňa vaša pozornosť a ostražitosť začne pomaly klesať a občas nemyslíte na nič iné než na slušný spánok. Či už tvrdo pracujete na projekte, alebo len robíte svoju prácu, či trávite čas s rodinou, krátke zdriemnutie vám môže naozaj pomôcť.

Spánok nie je strata času! Už 15 minút spánku pomôže produktivite
Spánok nie je strata času! Už 15 minút spánku pomôže produktivite

Krátke zdriemnutie pomôže produktivite

Už 15 až 20 minút spánku môže znamenať priepastný rozdiel vo vašej pozornosti. Na svete dokonca existuje niekoľko spoločností, ktoré umožňujú svojim zamestnancom, aby si krátko po obede zdriemli. Dokonca aj štúdie ukázali, že krátke zdriemnutie môže zlepšiť povedomie a produktivitu.

Štúdie to potvrdzujú

Podľa štúdie z University of Colorado sa zistilo, že deti, ktoré nemali svojho popoludňajšieho šlofíka nevykazovali veľa radosti a záujem. Mali navyše vyššiu hladinu úzkosti a menšie problémy so zručnosťou v porovnaní s ostatnými deťmi, ktorí si pravidelne zdriemli. To isté platí aj pre dospelých. Výskumníci z Berkeley zistili, že dospelí, ktorí pravidelne využívajú možnosti popoludňajšieho šlofíka majú lepšiu schopnosť učenia a lepšiu pamäť.

Prečo je zdriemnutie tak dôležité?

Dáva jednoducho vášmu mozgu možnosť na reštart, kedy je krátkodobá pamäť vyprázdnená. Ako dlho by ste mali zdriemnuť? Podľa odborníkov je 10 až 20 minút je dosť na to, aby ste osviežili myseľ a zvýšili tak svoju energiu a pozornosť. Najdlhšie zdriemnutie môže trvať asi 90 minút. To sa však odporúča pre ľudí, ktorí jednoducho nemajú dostatok spánku v noci.

Zdriemnutie je pre vás dobré na dosiahnutie fyzickej a psychickej pohody. Nemajte preto výčitky, pokiaľ si takýto luxus občas doprajete. Sami uvidíte pozitívne zmeny vo svojom dennom režime a konečne sa zbavíte pocitu ospalosti a útlmu, ktorý je navyše prirodzený. Náš mozog si sám občas žiada reštart, tak prečo mu ho nedopriať?

Foto: unsplash.com