Havarijné poistenie v zahraničí – je rovnaké ako u nás?

Plánujete cestu do zahraničia vlastným vozidlom? Pred cestou skontrolujte poistenie a jeho nastavenia. Ušetríte si veľa starostí.

Havarijné poistenie v zahraničí - je rovnaké ako u nás?
Havarijné poistenie v zahraničí – je rovnaké ako u nás? (zdroj: komerčný článok)

Máte dohodnuté havarijné poistenie?

Ak nie, dohodnite si ho. Pri cestách do zahraničia totiž stúpa riziko nehody. Dlhá cesta, mikrospánok, únava, dopravné zápchy. A okrem toho, keď si na chvíľu potrebujete oddýchnuť na odpočívadle, na čerpacej stanici alebo sa občerstviť, opustíte auto napchaté vecami. A to láka zlodeja. Aj pre tieto situácie sa oplatí mať havarijnú poistku dohodnutú.

Čo pred cestou skontrolovať?

Havarijné poistenie máte dohodnuté. Skvelé. Ale skontrolujte si jeho „nastavenie“.

Územná platnosť

Kde všade platí? Ak pôjdete do krajín ako Taliansko, Chorvátsko alebo Slovensko, poistenie automaticky platí. V prípade krajín ako Albánsko, Bielorusko alebo Moldavsko, je potrebné si územnú platnosť povinného zmluvného poistenia i havarijného poistenia skontrolovať.

Nájdete ju na zadnej strane zelenej karty v prípade povinného zmluvného poistenia, alebo v poistných podmienkach havarijnej poistky.

Náš tip: Dohodnite si havarijné poistenie z pokoja domova online. Porovnajte ponuky jednotlivých poisťovní a zvoľte si tú, ktorá je vám najbližšia.

Aké máte dohodnuté asistenčné služby?

Aké podmienky máte dohodnuté? V akých situáciách vám môžu poskytnúť pomoc? Telefónne číslo na asistenčnú službu si zapíšte na lístoček a vložte si ho napríklad do peňaženky. Majte ho proste po ruke. Kto by chcel sťahovať a prehrabávať celý kufor, aby našiel jeden malý lístoček?

Asistenčné služby nie je dobré podceňovať. Pomôžu s odťahom do najbližšieho servisu, zaistia opravu a navyše – odpadne jazyková bariéra. Ich pracovníci s vami budú hovoriť v slovenčine.

Ich rozsah sa líši podľa produktu a spoločnosti. Môžete mať nárok na odťah len do najbližšieho servisu, ale tiež do servisu, ktorý si sami zvolíte vo vopred určenom okruhu vzdialenosti. Niekedy je to 50 km, inokedy napríklad aj 200 km.

Okrem toho vám poistka môže uhradiť aj náklady na ubytovanie v hoteli. Väčšinou maximálne na 3 dni, alebo vám uhradí náklady na pokračovanie v ceste pomocou vlaku alebo autobusu.

Asistenčné služby ale nie sú len súčasťou havarijného poistenia. Niekedy bývajú aj súčasťou povinného zmluvného poistenia. Napriek tomu nie je radno dohodnutie havarijného poistenia podceniť. Dohodnite si ho. Tých pár eur navyše vás nezabije, pri cestovaní budete ale rozhodne pokojnejší.

Komerčný článok