Ako si správne vybrať tlačiareň?

V dnešnej dobe je bežné, že sa listy, dokumenty, správy a iné texty posielajú v elektronickej forme. Občas ale nastane situácia, kedy niečo potrebujete dostať z počítača na papier. Ak doma nemáte tlačiareň, ostáva vám hľadať nejakého ochotného kamaráta, ktorý ju má a s tlačením vám pomôže. Možno sa vám len nechce riešiť podobné problémy, alebo z nejakého dôvodu budete potrebovať v budúcnosti tlačiť veľké množstvo dokumentov a tak hľadáte novú tlačiareň.

Ako si správne vybrať tlačiareň?
Ako si správne vybrať tlačiareň? (Foto: unsplash.com)

Ako pri výbere postupovať a na čo si dať pozor? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Atramentová alebo laserová?

Toto je asi prvá otázka, na ktorú si musíte odpovedať keď vyberáte tlačiareň. Atramentové tlačiarne fungujú tak, že farbu zo zásobníkov vo forme malých kvapôčok striekajú na papier. Naopak laserové využívajú farbivo vo forme prášku z tonerov, ktoré sa vďaka elektrostaticky nabitému valcu prenáša na papier, kde sa následne roztaví a vpije do požadovaných miest.

Pre bežnú domácnosť, kde raz za čas vytlačíte fotku alebo textový dokument, sú odporúčané atramentové tlačiarne. Cena samotnej tlačiarne je nižšia, ale zásobníky farieb treba meniť častejšie než pri laserových. Ak nebudete tlačiť stovky strán mesačne, atramentová by pre vás mala byť lepšou voľbou. Laserové sa predávajú za vyššie ceny, ale tlačia rýchlejšie a tonery v nich netreba meniť tak často ako u atramentových.

Preto sú lepšou voľbou do kancelárie na tlačenie veľkého množstva dokumentov. Toto delenie podľa účelu je platné dodnes, aj keď rozdiely medzi týmito druhmi tlačiarní sú stále menšie a na internete nájdete za výhodné ceny všetko od kvalitných tonerov Canon až po príslušenstvo k tlačiarňam od menej známych značiek.

Funkcie

V dnešnej dobe je úplne bežné, že tlačiarne nie sú iba na tlačenie, ale dokážu napríklad aj skenovať. Je to výhodné z hľadiska šetrenia času aj priestoru. Nemusíte mať doma dve zariadenia, ktoré by ste museli postupne zapájať do počítača, skenovať dokument a následne ho vytlačiť. Multifunkčná tlačiareň vám umožní naskenovať a vytlačiť požadovaný text alebo obrázok stlačením jedného tlačítka.

Okrem toho si pri výbere tlačiarne všímajte aj funkcie ako čítanie pamäťových kariet alebo USB kľúčov priamo v zariadení, pripojenie na wi-fi alebo duplexing – schopnosť skenovať a tlačiť obojstranne bez potreby manuálneho otáčania papiera. Vďaka pripojeniu na wi-fi bude proces tlačenia oveľa jednoduchší, keďže sa dnes bežne stáva, že niečo potrebujete tlačiť aj z mobilu.

PPM, DPI a objem tlače

Tieto pojmy možno nepoznáte, ale práve na to si treba dať pri výbere tlačiarne pozor. PPM (pages per minute) označuje počet stránok, ktoré dokáže tlačiareň vytlačiť za minútu. Tento údaj nie je až tak dôležitý, pokiaľ doma tlačíte jeden dokument za mesiac. DPI (dots per inch) vám povie, v akom rozlíšení dokáže tlačiareň tlačiť. Vyššie DPI je dobré hlavne pri tlačení fotografií. Objem tlače je veľmi dôležitá informácia od výrobcu, ktorú mnohí prehliadajú. V podstate vám hovorí, koľko stránok dokáže daná tlačiareň vytlačiť v priebehu mesiaca, bez toho aby sa nadmerne opotrebovala. Ideálne je, ak sú vaše nároky ďaleko pod udávaným objemom tlače.

S týmito informáciami by ste mali mať lepšiu predstavu o tom, akú tlačiareň vlastne chcete a v akej kategórii sa budete pohybovať. Dobre si teda premyslite na aký účel tlačiareň chcete a podľa toho sa budú odvíjať vaše výdavky pri úvodnom nákupe zariadenia a následných výmenách vhodných tonerov a zásobníkov na atrament.

Text: PR